Перед покупкою шок-лідера потрібно собі визначитися, який він має бути по міцності. Карп'ятники з цього приводу вигадали одне просте правило, яке невпинно дотримуються.
Міцність шок-лідера вимірюється в грамах (тобто, за масою), і вона повинна бути, як мінімум, удесятеро більшою, ніж вага найважчого з грузил, що використовуються.
Якщо ви закидаєте грузило вагою 100 грам, то розривне навантаження шок-лідера має бути більше 10 кг. Але більшість виробників роблять шок-лідери в LB, тому переведемо всі популярні шок лідери з лібрів в кілограми і ваги годівниць або грузил:
- 25Lb - 11kg грузила або годівниці з кормом вагою до 110 грам
- 35Lb - 15kg грузила або годівниці з кормом вагою до 150 грам
- 45Lb - 20kg грузила або годівниці з кормом вагою до 180 грам
Це загальна рекомендація, але якщо ви хочете ризикнути і зробити більш далеке закидання з більш тонким шок-лідером, то заборонити ми вам не зможемо.
Довжина шоку зазвичай ставиться на 3 довжини вудлища, але багато короп'ятників звикли 20 метрові заводські упаковки ділити на 2 палиці 3,9 метрів і 3 палиці 3,6. Для сподових, радили б витримувати 2 довжини вудлища.
Шок-лідер буває трьох варіантів:
- конічні моноліски;
- плетеного шнура;
- моноліски.
У всіх цих видів шок-лідера є свої переваги та недоліки.
Звичайний відрізок моноліски - найдешевший, чому він і так популярний серед карполовів. Ще одна перевага такого шок-лідера – здатність розтягуватися, що буде зовсім не зайвим при здійсненні силового далекого закидання із закритою дужкою лісовкладальника, коли постраждати можуть і котушка, і вудилище. У такого шок-лідера мала питома вага, і перебуваючи на дні, він не розлякуватиме риби.
З недоліків можна назвати те, що з таким шок-лідером неможливо здійснити рекордне закидання. Викликано це тим, що прораховуючи всі характеристики, стає зрозумілим, що для нормальних і великих грузил необхідна моноліска діаметром не менше 0,4 мм.
Вузол, що зв'язує шок-лідер з основним лісом, буде громіздким і його проходження через кільця вудилища при закиданні - сповільненим. Та й взагалі, якщо лов коропа здійснюється саме за цією технікою, то волосінь діаметром 0,4 мм вважається жорсткою, і при сході з котушки до 1-го кільця на вудлищі вона просто не встигає нормально розпрямлятися.
При дальньому закиданні шок-лідер просто б'ється про перше кільце, тож далеко закинути не виходить. Якісні дальні закидання виходять, якщо використовувати шок-лідер, зроблений із плетеного шнура. Він практично не має вищеописаних недоліків. До того ж шок-лідер із плетеного шнура незамінний при лові коропа в місцях з густою рослинністю, чагарниках і очеретах.
На відміну від моноліски, шнур-плетінка чудово розрізає всю рослинність і знижує будь-який ризик заплутування снастей. Але ця ж характеристика плетеного шнура може бути для рибалки небезпечна, тому початківцям корп'ятника не радиться використовувати шок-лідер з «плетінки».
Закидати такі снасті слід особливо акуратно, і бажано використовувати напалечник або рукавичку, інакше сильно пошкодити палець. Ще одна не дуже хороша властивість плетеного шнура на коропової риболовлі – його позитивна плавучість.
Перебуваючи на дні, шнур може утворювати дугу, яка буде помітна рибам. Щоб цього уникнути, доводиться після кожного закидання із силою натягувати вудку, а це не дуже зручно. Карп'ятники для шок лідера, радять вибирати хороший плетений шнур товщиною від 0,16 мм, але найкращий шок лідер виходить із шнура товщиною 0,22-0,35 мм.
Ми маємо досвід у продажу та використанні готових шок лідерів, тому підготували якийсь хіт-парад плетених і не тільки метеріалів для далеких і точних закидів.
TOP-5 шок лідерів:
- Gardner Vigilante 25/35/45 LB
- Gardner Kinetic Mainline 30LB
- Katran RECORD 45 lb
- Climax Cult Duramax
- Kryston Quicksilver
Прив'язують лідер до основної волосіні вузлом морквини, так само для вузла підходять інші види рибальських плетив.
Вузол морквина для шоклідера - досить затребуваний вид у колі рибалок-фідеристів. За рахунок оптимальної форми, розміру даний тип фіксації не доставляє дискомфорт рибалці при роботі з кільцями, а також успішно застосовується для різних видів матеріалів. «Морковку» рекомендується в'язати наступним чином: у напрямку один до одного складаємо кінці матеріалу і один потрібно зав'язати вільним вузлом на другому, зберігаючи дистанцію порядку 20-25 см. Даним залишком волосіні акуратно обвиваємо другий шматок у зворотний бік, виконуючи не більше 10 . а потім – вставляємо кінець у вузлик, що сформувався ще спочатку. Для затягування потрібно схопити відразу два кінці, а всі шматки матеріалу, що стирчать, обрізаємо ножицями.
Пам'ятайте головне в силових закиданнях, чим тонше шнур (шок-лідер), тим далі закид. Але чим буде товщі основна волосінь, тим зменшується дальність закидання навіть із найтоншим шоком.