Ми часто бачимо, як в описі різних повідкових матеріалів пишуть, що дані матеріал виготовлений на основі Dyneema. Так повелося, що це загадкове слово автоматично має переконувати нас у тому, що перед нами надзвичайно міцний і при цьому тонкий повідець, який витримає найсерйозніших трофеїв. Чи так це і що означає цей термін, будемо розбиратися в цій статті!

Насправді все почалося не з риболовлі, а з серйознішої промисловості, а саме з виробництва текстильних строп. Їх величезна практичність, багатосторонні характеристики та приголомшливий ККД дозволили їм витіснити повсюдно традиційні канати. Суть полягає в тому, що всі стропи складаються з дуже міцного поліетиленового волокна, яка відрізняється помірною міцністю при дуже малій вазі. Волокно більш ніж у 15 разів міцніше сталі і в півтора рази міцніше арамідної пряжі. Не тоне у воді, практично не піддається впливам вологості, прямих променів сонця та солоної морської води. Подібна міцність досягнута завдяки абсолютно паралельним волокнам матеріалу, на відміну від того ж капрону, де волокна переплітаються один з одним. Паралельні волокна Dyneema ідеально лягають один до одного і розривне навантаження розподіляється рівними частинами на кожне волокно.

Таким чином, можна дати визначення Dyneema – це волокно з високомолекулярного поліетилену (маркування HPPE), яке виробляється за допомогою унікального процесу синтезу волокон «гель-прядіння», або інакше «гель-формування». За технологією волокно розчиняють у декаліні і потім видавлюють у водний розчин, гель, що вийшов, витягують при температурі близько 100 градусів, видаляючи розчинник. Далі складаються з довгих лінійних ланцюжків поліетилену молекули закручуються в волокна, втрачаючи при цьому міжмолекулярні зв'язки і набуваючи майже досконалої паралельної орієнтації молекул, що поряд з надвисокою молекулярною масою (більше 2 000 000) і надає волокнам унікальні

Висока міцність
Практично нульова розтяжність – менше 1,5%
Несприйнятливість до води та переважній кількості інших розчинників
Чудова зносостійкість, стійкість до стирання
Висока стійкість до впливів УФ, масел, агресивних природних речовин та середовищ
Висока морозостійкість
Низький коефіцієнт тертя
Відсутність ефекту пам'яті
Зручність роботи, легкість плетіння, мала вага
Має білий колір і практично не фарбується


Dyneema - важливий компонент канатів, кабелів і мереж, що використовуються в рибальстві, прибережному виробництві та при морських транспортуваннях, авіаційній та військовій техніці застосовуються для виробництва бронежилетів, створення захисного шару корпусу в сучасних танках, літаках, вертольотах, бронювання лімузинів, а також парапланів, кайтів. Синтетичні троси з сердечником Dyneema використовують як фали, вант в оснащенні вітрильних кораблів, яхт. Dyneema також широко використовується в захисних рукавичках для металообробної промисловості та тонких пряжах для спеціальних спортивних товарів та медичного сектора. Любителі офф-роуду все частіше намотують на лебідки своїх позашляховиків замість сталевого троси з Dyneema, оскільки вони набагато легші, при цьому міцніші, а головне безпечніші, в альпінізмі для підйому різних вантажів. Для підйому аеростатів, зйомок фільмів і так далі.

Таким чином, синтетичні троси з Dyneema є безумовним лідером на сьогоднішній день і, незважаючи на порівняно високу ціну, повністю виправдовують її завдяки своїм неперевершеним якостям.

Варто зазначити, що на сьогоднішній день лише чотири компанії у світі виробляють подібний матеріал.

Голландія - Dutch State Mines, США - Allіed Signal, Японія - Toyoba, а також зовсім недавно, після довгих проб і помилок, все-таки було налагоджено виробництво матеріалу в Китаї. В даний час "Дайнема" (Dyneema®) – це торговий знак фірми DSM – волокно із високомолекулярного поліетилену (HPPE). Аналог із того ж матеріалу з іншою назвою – «Спектра» (Spectra®), який популярний у США. Процес отримання волокон не такий простий, технологія гель-прядіння має свої складності, зокрема з розчиненням матеріалу та подальшим видаленням розчинника.

У карпфішингу будь-який виробник поводкового матеріалу, що поважає себе, обов'язково додає до складу своєї продукції Dyneema. Це є у FOX, Korda, Gardner, Kryston, та інших провідних компаній-виробників, які купують матеріал у одного з трьох провідних виробників у світі. Відповідно всі американські шнури і волосіні - це Allied Signal, японські - Toyoba, а європейський ринок забезпечує Dutch State Mines. Сам матеріал Дайнема досить дорогий, тому завжди закладайте це у вартість кінцевого продукту. І саме наявність Dyneema в будові волокон поводкового матеріалу і дозволяє забути про несподівано розірвані рибою повідки, що часто відбувається з найдешевшими версіями, які начебто і теж називаються повідковим матеріалом, але на практиці не мають нічого спільного з вищезгаданими фірмами.